Pidora: Fedora tabanlı alternatif bir işletim sistemi daha

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

 • The Illusionist

  Kurulum klavuzunuzu bekliyorum, raspbiandan daha kullanışlı gözüküyor.

 • acaba ne zaman yayınlanacak sitede..

 • Barış Serkan AKIN

  Merhaba, dün aldığım rapberry pi me pidora kurdum. Ama beklediğimden daha yavaş çalışıyor, fare tıklarına tepi süreleri uzun. Başklarındada aynı durum var mı merak ediyorum?

  Birde uyguluma indirme aracı yok mu? Sadece kurulumla gelen uygulamalarla mı yetinmek zorundayız.

  • Arda Kılıçdağı

   Merhaba,

   Elektriğin yeterli gelmemesi de bu soruna sebep olabilir (geç ve ağır tepki).

   Fedora/Pidora kullanmadığım için net bilgi veremeyeceğim, ama fedoradaki software center pidora için de olmalı. Raspbian’da mesela hem debianın hem Raspberrypi’nin kendi paket yöneticileri emvcut.

   2013/7/6 Disqus

   • Barış Serkan AKIN

    Robotistandan aldığım adaptörü kullandım ilk önce, ama televizyona görüntü gitmiyordu sonra htc telefonumun adaptörünü kullanınca görüntü aldım. Yani yavaşlık hala elektrik yetmediğinden mi oluyor? Nsl bir adaptör almalıyım acaba, bi öneride bulunabilir misiniz?
    Not: Bu arada led tv’lere eski adaptörüm görüntü veriyor ama lcd tv’lere yetmiyor. Hangi donanımlar takıldığında ne kadarlık adaptör gerekir; bunun hesabını yapabileceğimiz bir site var mıdır?

    • Arda Kılıçdağı

     Televizyona nasıl bağladınız? HDMI, kompozit ?

     Yavaşlık pidoradan da kaynaklanabilir, Raspbian kurup deneyebilir misiniz? ama mesela klavyede “raspberrypi” yazarken tuşlar basılı kalıyorsa mesela “raaaaaaaaaaaaspberrrrrrrrrrrrypiiiiiiiiiii” gibi, o zaman elektriksel sorun oluyor.

     Gerçek olarak 5v 0,8 a akım veren bir adaptör işinizi görecektir. Fakat çoğu “çakma” adaptörler yazsa da o değeri verememekte. Bence durumu robotistana bildirin, değişim yapacaklardır.

     2013/7/6 Disqus

     • Barış Serkan AKIN

      Televizyonların ikisidene HDMI’la bağladın. Led olan eski adaptörle yenisi telefonun adaptörüyle çalıştı. Birde lcd manitöre hdmi+dvi dönüştürücü ile denedim görüntü gitmedi. Bu akşam telefon adaptörü ile bir daha deneyeceğim.

      Şimdi bir bakınca yavaşlık uygulamaların yavaş tepki vermesinde. Yoksa uygulamalar açıldıktan sonra düzgün çalışıyor.
      Raspbian kurunca sonuçları buraya yazacağım.

     • Arda Kılıçdağı

      Unutmamalı ki toplam 90TL ye pc toplanmış gibi alınmış bir cihaz bu, yavaşlık da nispeten doğaldır 🙂

      2013/7/6 Disqus

 • Raspbian’dan daha yavaş. Ayrıca daha çok geliştirilmesi lazım. (Not zaten Fedora’nın yeni sürümü 19 u da pek beğendiğim söylenemez)